Reklama

Na ludzką miarę

Na ludzką miarę

09.06.2009
Czyta się kilka minut
Tel Awiw przypomina uroczego utracjusza z przedwojennych powieści - urzeka szlachetną nonszalancją. Może sobie na to pozwolić: dopiero co wszedł w wiek męski. W tym roku miasto świętuje setne urodziny.
W

W pierwszej chwili, zanim jeszcze uzmysłowiłam sobie, że Wzgórze Wiosny (tak można by przetłumaczyć nazwę Tel Awiw) to Nowy Jork na ludzką miarę, poczułam się zagubiona. Przybyszowi z Europy Środkowej, nienawykłemu do struktury miast nadmorskich, trudno było zorientować się w przestrzeni całkowicie podporządkowanej wybrzeżu. Gdzie jest śródmieście, a gdzie peryferia? Jakieś centrum, nieważne: całego miasta, jak w Krakowie, czy choćby tylko dzielnicy - jak w Paryżu czy Londynie? Okrągły plac HeMedina ze sklepami modnych projektantów niczego nie wyjaśnia, leży jakby na uboczu. Placu Icchaka Rabina - bardzo ważnego dla historii Izraela, na jego rogu w listopadzie 1995 r. zamordowano bowiem tego wielkiego polityka - można by nie zauważyć, gdyby nie biało-niebieskie flagi, ściana pokryta kolorowym graffiti, powstałym spontanicznie podczas ówczesnej żałoby, albo kolejna...

10140

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]