Reklama

Na końcu ksiądz?

Na końcu ksiądz?

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Opisana tu historia jest i typowa, i kuriozalna, by nie powiedzieć - surrealistyczna. Jest typowa, bo zdarza się, że kiedy biskup zabiera z parafii proboszcza czy wikarego, parafianie (ich część, grupa, kilku...) nie są z tego zadowoleni. Czasem najbardziej sfrustrowany jest sam przenoszony, który dzieli się swymi emocjami z zaprzyjaźnionymi parafianami, a ci podejmują działania zmierzające do jego zatrzymania.
P

Przenoszenie księży należy do normalnych kompetencji biskupa. Z zasady zmienia się miejsce pobytu wikarych, traktując kolejne parafie jako rodzaj duszpasterskiego stażu, funkcja administratora parafii (przypadek z Miasteczka Śląskiego) także ma w sobie pewien element prowizorium - tylko proboszczów mianuje się zasadniczo na stałe, choć również w ich przenoszeniu prawo kanoniczne pozostawia biskupowi wolną rękę.

Dlaczego biskup zabiera z parafii proboszcza? Może być tak, że mając na uwadze dobro całej diecezji uzna, że ten ksiądz jest bardziej potrzebny w innej parafii lub na innym stanowisku. Zdarza się, że proboszcz nie może podołać obowiązkom i parafia na tym cierpi. Czasem trafia się przeniesienie karne; mogą o zabraniu księdza decydować racje znane tylko biskupowi, których nie musi, a czasem wręcz nie może podawać do publicznej wiadomości, bo taka...

3928

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]