Reklama

Na końcu ksiądz?

Na końcu ksiądz?

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Opisana tu historia jest i typowa, i kuriozalna, by nie powiedzieć - surrealistyczna. Jest typowa, bo zdarza się, że kiedy biskup zabiera z parafii proboszcza czy wikarego, parafianie (ich część, grupa, kilku...) nie są z tego zadowoleni. Czasem najbardziej sfrustrowany jest sam przenoszony, który dzieli się swymi emocjami z zaprzyjaźnionymi parafianami, a ci podejmują działania zmierzające do jego zatrzymania.
P

Przenoszenie księży należy do normalnych kompetencji biskupa. Z zasady zmienia się miejsce pobytu wikarych, traktując kolejne parafie jako rodzaj duszpasterskiego stażu, funkcja administratora parafii (przypadek z Miasteczka Śląskiego) także ma w sobie pewien element prowizorium - tylko proboszczów mianuje się zasadniczo na stałe, choć również w ich przenoszeniu prawo kanoniczne pozostawia biskupowi wolną rękę.

Dlaczego biskup zabiera z parafii proboszcza? Może być tak, że mając na uwadze dobro całej diecezji uzna, że ten ksiądz jest bardziej potrzebny w innej parafii lub na innym stanowisku. Zdarza się, że proboszcz nie może podołać obowiązkom i parafia na tym cierpi. Czasem trafia się przeniesienie karne; mogą o zabraniu księdza decydować racje znane tylko biskupowi, których nie musi, a czasem wręcz nie może podawać do publicznej wiadomości, bo taka...

3928

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]