Reklama

Na dnie duszy

Na dnie duszy

06.03.2016
Czyta się kilka minut
85 lat temu, 12 marca w Starym Sączu urodził się Józef Tischner. Z tej okazji przedstawiamy drugie z niepublikowanych do tej pory kazań, jakie wygłosił w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie w pierwszej połowie 1997 r.
Ks. Józef Tischner / Fot. Anna Pietuszko / FORUM
Z

Zaczyna się dzisiejsza Ewangelia od sprawy dość zagadkowej. Oto w świątyni jerozolimskiej znaleźli się też niektórzy Grecy. Nie wiemy bliżej, co to byli za Grecy, czego szukali w świątyni jerozolimskiej. Nie jest też powiedziane, co Jezus Chrystus powiedział Grekom. Wydaje się, że ta przypowieść o ziarnie, o plonie została skierowana do nich, ale potem autor tekstu jakby zapomniał o Grekach i w ten sposób zeszli oni z kart historii w nieznane.

Można by sobie jednak postawić interesujące pytanie: czego chcieli, czego szukali i co znaleźli w tej przypowieści – w tej opowieści Jezusa – Grecy? Wydaje się, że jest bardzo prawdopodobne, iż szukali w tej świątyni śladów tajemnicy dobra. Grecy byli szczególnie wrażliwi na to słowo: dobro. Zastanawiali się, jak ono się rodzi na świecie, w jaki sposób powstaje w człowieku. Trudno powiedzieć, czy w samej świątyni znaleźli odpowiedź na to...

7454

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]