Reklama

Naprawić ludzką śmierć

Naprawić ludzką śmierć

18.03.2008
Czyta się kilka minut
Mamy przed sobą tekst szczególny, nigdy wcześniej nie publikowany: w Wielkim Poście 1966 r. w poznańskim kościele dominikanów ks. Józef Tischner wygłosił cykl rekolekcji dla inteligencji. Rekolekcje te zostały nagrane, a następnie spisane na maszynie.
Ks. Józef Tischner / fot. archiwum TP
M

Maszynopis przechowywany jest w klasztornej bibliotece, a kopia trafiła do redakcji "TP" dzięki uprzejmości jej opiekuna, o. Aleksandra Kozy OP.

Zapis ma, niestety, kilka luk. Dlatego z nadesłanego materiału zdecydowaliśmy się wybrać do druku tylko jedną, za to zachowaną w całości konferencję. Podajemy ją - za łaskawą zgodą Rodziny Księdza Profesora - w wersji zredagowanej: usunięto niektóre powtórzenia, poprawiono oczywiste błędy gramatyczne i stylistyczne oraz dokonano kilku innych ostrożnych ingerencji. Starano się przy tym, aby zapis nie stracił charakteru tekstu mówionego. Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji.

Warto sobie uświadomić, że jest to spotkanie z 35-letnim Tischnerem: zaledwie trzy lata wcześniej uzyskał on stopień doktora i znajduje się dopiero na początku swojej znakomitej kariery kaznodziejskiej i publicystycznej; od "...

28461

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]