Reklama

Król żydowski

Król żydowski

14.03.2016
Czyta się kilka minut
„Przecież prowokował ludzi. Chciał, żeby z tego krzyku iluzji, niesprawiedliwości, odwetu stała się Jego śmierć”. Tę homilię ks. Tischner wygłosił w Niedzielę Palmową 23 marca 1997 r. w krakowskim kościele św. św. Piotra i Pawła.
Fot. Anna Pietuszko / FORUM
H

Homilia należy do cyklu siedmiu spisanych kazań wygłoszonych w ostatnim roku publicznej działalności, zanim ksiądz Józef poddał się operacji krtani zaatakowanej przez nowotwór. Do tej pory opublikowaliśmy dwie homilie („TP” nr 1-2 i nr 11/2016). Wszystkie kazania na powszech.net/kazania-tischnera.


W Niedzielę Palmową rozpoczynamy czytanie Męki Pańskiej. Fragment tej Męki przed chwilą słyszeliśmy. Ale czytanie Męki Pańskiej zazwyczaj zaczyna się od opisu tryumfalnego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Widzimy Jezusa Chrystusa na osiołku wjeżdżającego tryumfalnie w bramy świętego miasta. Dookoła niego tłumy, tłumy wołają: „Hosanna!”.

W dzisiejszym czytaniu tłumy pojawiają się jeszcze raz – pojawiają się w czasie sądu nad Chrystusem. Będą sobie wołać: „Ukrzyżuj Go!”. Zawsze, ile...

7948

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Na kazanie ks. prof.Tischnera powołał się Ks. dr Krzysztof Niedałtowski w swojej Homilii z dnia 9 kwietnia 2017 r, Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej), Kościół św. Jana w Gdańsku ,,Bądź inny od tłumu” Homilia dostępna jest na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=MwkTZ2bGa_Y Ks. Krzysztof Niedałtowski w sposób bardzo interesujący uzupełnił rozważania ks. Tischnera. Oto cytat: "Myślę sobie, że czytając to kazanie, warto zrobić taki rachunek sumienia, taki rodzaj refleksji naprawczej ze znakiem zapytania. Jak nie być tłumem? Jak nie zostać w tym tłumie? I to, że nawet właśnie Piłat wyszedł z tego tłumu - niewiele zmieniło. A zatem, myślę, że drogą - to już moja refleksja - do wychodzenia z takiego sterowalnego, bezrefleksyjnego, stadnego reagowania, jest dostrzeżenie innego właśnie. Innego, który przynosi nam coś, czego w pierwszym odruchu nie rozumiemy. Co jest trudne. Co jest odmienne i przez to nas szokuje, i nieraz bulwersuje, nieraz mamy chęć go usunąć - bo jest inny. A jeśli tym innym jest Bóg, który jest całkiem inny, to też Go mamy usunąć, też Go mamy zlekceważyć, odepchnąć, wyrzucić poza margines? Otóż moim myśleniem pokierowała intuicja, żeby wyjść z tłumu to trzeba stanąć twarzą w twarz przed Najwyższym. Trzeba usłyszeć własne sumienie, w którym odzywa się On. Ten inny staje się częścią mnie, jeśli będę miał w sobie dość odwagi, żeby być innym od tłumu. Jeśli będę miał w sobie dość wrażliwości, żeby zachować ciszę własnego wnętrza, żeby mieć dość czujności, aby usłyszeć głos swojego sumienia, który nie jest nakręcony przez pytania. Wszyscy tak robią? Przecież to normalne, takie mamy dzisiaj czasy. Do tego potrzeba naprawdę odwagi, niekiedy cierpienia, niekiedy wielkiego wysiłku. Ale, tylko to gwarantuje nam, że nie będziemy tam stali i krzyczeli: precz z nim - bo wszyscy tak krzyczą. Pójdziemy na bok, usiądziemy w skrytości serca i usłyszymy własny głos, który odpowiada na pytanie. Kim jest ten inny? Kim Ty jesteś Boże? Jaki jest twój ogląd tej sprawy? Jak mam ocenić w prawdzie tego drugiego, który trochę jest mi nie po drodze. To są pytania na ten Wielki Tydzień. I to są pytania, które będą też częścią naszej refleksji w tych dniach, gdy będziemy się zastanawiać nad obecnością innego - tego innego przez małe "i", tego przez największe "I"."

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]