Reklama

Urodziny Tischnera

Urodziny Tischnera

06.03.2016
Czyta się kilka minut
85 lat temu, 12 marca w Starym Sączu urodził się Józef Tischner.
Z

Z tej okazji przedstawiamy drugie z niepublikowanych do tej pory kazań, jakie wygłosił w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie w pierwszej połowie 1997 r. (pierwsze ukazało się w „TP” nr 1-2/2016). Był to, przypomnijmy, ostatni rok publicznej aktywności Tischnera; jesienią przeprowadzono operację, w czasie której usunięto mu część krtani zaatakowaną przez nowotwór.

Nie wiemy dokładnie, kiedy głosił kazanie, które drukujemy obok. Tischner zwraca się w nim do wychowawców, ale czy była ku temu jakaś szczególna okazja, trudno powiedzieć. Przypowieść o siewcy czyta się w różnych momentach roku. W kazaniu tym – podobnie jak w opublikowanej przez nas wcześniej homilii na Niedzielę Chrztu Pańskiego – uderza połączenie teologii i filozofii. Pojawiają się postaci ważne w historii ludzkiej myśli: Sokrates, Platon, św. Augustyn. Ewangeliczna przypowieść wchodzi w dialog z grecką filozofią.

Tischner odprawiał msze u św. św. Piotra i Pawła w latach 1995–1997 w każdą niedzielę o godz. 18. Zachowało się sześć pełnych kazań i fragment siódmego. Za tydzień udostępnimy homilię z Niedzieli Palmowej. Jeżeli wśród Czytelniczek i Czytelników „Tygodnika” są tacy, którzy mają u siebie nagrania albo przynajmniej notatki z kazań wygłaszanych w tym okresie, bardzo proszę o kontakt (bonowicz@znak.com.pl).
Nawiasem mówiąc, na ostatni apel przyszła nieoczekiwana odpowiedź: blisko 130 stron maszynopisu z kazaniami i konferencjami Tischnera z lat... siedemdziesiątych. Bardzo cenne znalezisko! Właścicielowi dziękuję za udostępnienie i mam nadzieję, że jego przykład zachęci innych.

Wszystkie kazania na powszech.net/kazania-tischnera

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
Poeta, publicysta, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Jako poeta debiutował w 1995 tomem „Wybór większości”. Laureat m.in. nagrody głównej w konkursach poetyckich „Nowego Nurtu” (...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]