Reklama

Myśl, że czujesz się dobrze

Myśl, że czujesz się dobrze

22.04.2013
Czyta się kilka minut
Jerzy Pilch: Jeśli człowiek zostaje dotknięty chorobą, to przed zaśnięciem musi pomyśleć: „Rano obudzę się zdrowy albo przynajmniej będzie ze mną lepiej”. To jest wiara w cud, czyli najczystszy rodzaj wiary.
Podczas Wigilii: pastorowa Ala Czyż, pastor Andrzej Czyż, babka Jerzego Pilcha – Maria Czyżowa oraz jego matka – Wanda Pilch. Wisła, połowa lat 80. Fot. Bogusław Czyż / ARCHIWUM RODZINNE JERZEGO PILCHA
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Często wybiegasz myślami w przyszłość?
JERZY PILCH: Nie umiem powiedzieć, czy częściej niż kiedyś. Teraz wybiegam w jednej, trzech sprawach, bo za młodu wybiega się w nieskończone ich ilości.
Jakie rzeczy chce się wiedzieć za młodu?
Na przykład, z kim się człowiek ożeni, a potem, z kim się rozwiedzie. Czy będzie mieszkać się w Polsce czy na emigracji. Tu jest bardzo dużo możliwości, jak mówią bohaterowie klasycznego filmu Kondratiuka. I te możliwości się sonduje. Nie mówiąc już o tym, że jako dziecko można się zastanawiać, w jakim mieście odbędzie się olimpiada, w której weźmie się udział.
A teraz?
Myślę: napisać czy nie napisać testament. Pytasz, czy napisałem? Nie napisałem, bo mam teraz kłopoty z pisaniem.
Albo: dać się pochować w Wiśle czy w Warszawie? W...

18443

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]