Reklama

My, wierzyciele?

20.02.2008
Czyta się kilka minut
Na razie to najświeższa wiadomość radiowa (piszę to 9 lutego): rząd rozpatrzy projekt nowej ustawy o kombatantach, która rozszerzy status kombatanta na wszystkich represjonowanych w PRL, poszkodowanych nie tylko przez pobicie, internowanie i inne szykany, ale również przez zwolnienia z pracy za działalność opozycyjną. Zapowiedź jest zbyt ogólna, by ją analizować, na pewno jednak niebawem dowiemy się więcej. I zresztą nie o detalach chcę napisać.
U

Usłyszawszy komunikat, przypomniałam sobie obrady sejmowej komisji polityki społecznej, w której uczestniczyłam na początku lat 90. Zmiana tej ustawy była wówczas jednym z pilnych zadań: w PRL do kombatantów nie wliczano ani żołnierzy AK, ani polskich formacji walczących na Zachodzie. Od razu jednak pojawiła się też chęć, by pojęcie kombatanta poszerzyć, między innymi przez włączenie uczestników tajnego nauczania. "Oczywiście nauczycieli i organizatorów?" - zapytał ktoś. "Uczniów także - padła odpowiedź wnioskodawcy. - Przecież udział w tajnym nauczaniu wymagał odwagi". Przyjęliśmy ten argument zdziwionym milczeniem. Wniosek zresztą szybko upadł. Ostatecznie jednak ustawa przyjęła formułę "o kombatantach i osobach represjonowanych", otwierającą dalsze możliwości poszerzania zakresu (pierwszym, bardzo szybko, było włączenie ofiar wydarzeń poznańskich w czerwcu 1956 r.).

...
2949

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]