Reklama

Muzyka buntowników

Muzyka buntowników

11.05.2018
Czyta się kilka minut
Prześladowani i pokrzywdzeni w Afryce od dziesięcioleci słuchają ich pieśni. Szukają zrozumienia, ukojenia i pociechy, ale także inspiracji i zachęty do buntu.
Youssou N'dour na koncercie w Warszawie podczas 5. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur / fot. Henryk Kotowski / Wikimedia / CC BY-SA 3.0
Youssou N'dour na koncercie w Warszawie podczas 5. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur / fot. Henryk Kotowski / Wikimedia / CC BY-SA 3.0
K

Kiedy czarne Zimbabwe walczyło z białą Rodezją, trzydziestoparoletni Thomas Mapfumo zagrzewał czarnoskórą młodzież do czynu i zbrojnej walki o wolność. Dziś, mając ósmy krzyżyk na karku, wzywa młodych, żeby zbuntowali się i przejęli władzę, zanim starzy zniszczą im życie.

Zbuntujcie się

Nie było go w kraju przez długich czternaście lat. Wrócił dopiero, gdy jesienią w bezkrwawym puczu zimbabweńskie wojsko obaliło panującego od prawie 40 lat prezydenta Roberta Mugabego. Kiedy pod koniec kwietnia przyjechał do Harare, żeby odwiedzić krewnych i wystąpić z pierwszym od lat koncertem, zastrzegał, że nie zamierza wtrącać się do polityki, ani nawet o niej rozmawiać. Sam się rychło przekonał, że – jak dawniej – w Zimbabwe od polityki nie da się uciec.

...
20346

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]