Reklama

Ładowanie...

Muzycy wielkich przełomów

04.07.2011
Czyta się kilka minut
Naszą prezydencję w Unii zainaugurowały wykonania dzieł Karola Szymanowskiego i Pawła Mykietyna, przemyślaną klamrą ujmując dokonania polskich kompozytorów w ostatnim stuleciu. Dlaczego jednak szumnie zapowiadane premiery okazały się wydarzeniami ledwie przyzwoitymi?
W

Wybór obu twórców był nieprzypadkowy. Pierwszy, po okresie zaborów, intelektualnego zapóźnienia i grzęźnięcia artystów w okowach tradycjonalizmu, nie tylko wprowadził muzykę polską na europejskie salony, ale wskazał kierunek jej rozwoju w XX w. Drugi, po latach PRL-owskiego zniewolenia, obrony artystycznej niezależności i próbe zaistnienia za "żelazną kurtyną" starszej i średniej generacji kompozytorów, stał się reprezentantem młodego pokolenia twórców, beneficjentów przełomu. Szymanowski świetnie orientował się w najnowszych trendach, oryginalnie przetwarzał osiągnięcia europejskich awangardzistów, fascynował kolorystycznymi subtelnościami impresjonizmu, zachwycał drapieżnością ekspresjonizmu, nie zapominając przy tym o korzeniach, o ludowej muzyce Podhala i Kurpiów, twórczości tradycyjnej, zwykłej, żywej, nieprzeznaczonej do konsumowania w sytuacji koncertowej. Mykietyn...

9227

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]