Ładowanie...
Muzycy wielkich przełomów
Wybór obu twórców był nieprzypadkowy. Pierwszy, po okresie zaborów, intelektualnego zapóźnienia i grzęźnięcia artystów w okowach tradycjonalizmu, nie tylko wprowadził muzykę polską na europejskie salony, ale wskazał kierunek jej rozwoju w XX w. Drugi, po latach PRL-owskiego zniewolenia, obrony artystycznej niezależności i próbe zaistnienia za "żelazną kurtyną" starszej i średniej generacji kompozytorów, stał się reprezentantem młodego pokolenia twórców, beneficjentów przełomu. Szymanowski świetnie orientował się w najnowszych trendach, oryginalnie przetwarzał osiągnięcia europejskich awangardzistów, fascynował kolorystycznymi subtelnościami impresjonizmu, zachwycał drapieżnością ekspresjonizmu, nie zapominając przy tym o korzeniach, o ludowej muzyce Podhala i Kurpiów, twórczości tradycyjnej, zwykłej, żywej, nieprzeznaczonej do konsumowania w sytuacji koncertowej. Mykietyn...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]