Reklama

Umysł ścisły o uczuciach

Umysł ścisły o uczuciach

05.07.2015
Czyta się kilka minut
Paweł Mykietyn, kompozytor: Inaczej czas biegnie zakochanym, inaczej prowadzonemu na egzekucję. A mnie w komponowaniu fascynuje właśnie gra z czasem.
Paweł Mykietyn Fot. Agata Schreyner / MALTA FESTIVAL POZNAŃ
P

PIOTR KOSIEWSKI: Opera „Czarodziejska góra” to tylko realizacja zamówienia?

PAWEŁ MYKIETYN: Powieść Tomasza Manna to jedna z najważniejszych książek mojej młodości. Nigdy jednak nie wpadłbym na pomysł, by na jej podstawie napisać operę. Powstała, bo zamówienie złożył Michał Merczyński, czyli poznański festiwal Malta.

Ale myślał Pan kiedyś o operze jako o gatunku?

Tak, chociaż nie miałem sprecyzowanych pomysłów. Opera ma swoją specyfikę: postacie nie rozmawiają, lecz śpiewają. To może wydawać się dosyć ekscentryczne. Dlatego np. Witold Lutosławski podkreślał, że nigdy nie napisze opery, bo ona kreuje nieprawdziwą sytuację. Można oczywiście próbować ją „poprawiać” i rezygnować z dominacji śpiewu. Uważam jednak, że opera to gatunek, który albo akceptujemy z całym dobrodziejstwem inwentarza, albo uznajemy go za...

14324

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]