Reklama

Muzea: czas przemian

Muzea: czas przemian

04.05.2015
Czyta się kilka minut
Ostatnia dekada to dobry czas dla polskich muzeów. Wiele z nich wyremontowano lub wybudowano dla nich nowe gmachy. Powstały nowe placówki, nie tylko w metropoliach, ale też w małych miejscowościach.
W

W połowie maja w Gdyni otwiera się Muzeum Emigracji. W czerwcu do swej nowej siedziby zaprosi Muzeum Śląskie w Katowicach.
Najważniejsze: w muzeach pojawili się zwiedzający. Tłumnie. Według danych Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w 2013 r. (nowszych danych brak) było ich ponad 29 milionów. Dla porównania: w roku 2008 niecałe 21 milionów. Przyciągają nowo, atrakcyjnie zaaranżowane wystawy stałe oraz – coraz ciekawsze – czasowe. Zamkniętą przed kilkoma dniami wystawę Olgi Boznańskiej w warszawskim Muzeum Narodowym obejrzało ponad 80 tys. osób. Muzea stały się miejscem spędzania wolnego czasu, rozrywki, ale też nauki. Edukacja stała się dzisiaj jednym z ich najważniejszych zadań. W lekcjach muzealnych – a to tylko jedna z proponowanych ofert – w 2013 r. brało udział 1,7 mln osób.
Wielu polityków, a także dziennikarzy długo nie potrafiło dostrzec tych...

2424

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]