Reklama

„Musisz być zimny jak lód”

„Musisz być zimny jak lód”

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Litewski mistrz pokazuje tragedię Hamleta jako walkę żywiołów: lodu i ognia.
S

Słowa nawołujące do zemsty okazują się zbędne. Zjawiający się w opustoszałym zamku Duch Ojca Hamleta hartuje syna, stawiając go bosymi stopami na wielkiej bryle lodu, w której zatopiony jest sztylet; cienkie ubranie chłopaka nasiąka zimną wodą, ostre krawędzie spękanego lodu ranią jego drżące od chłodu ciało. "Musisz być zimny jak lód. Zimny jak ja."

Pokazany w 1997 roku podczas toruńskiego festiwalu teatralnego "Kontakt" spektakl Eimuntasa Nekrošiusa był dla polskich widzów objawieniem: oto bowiem pojawił się twórca o niesłychanie oryginalnej, surrealnej wyobraźni i niespotykanej metodzie czytania dramatów, nadający symbolom ukrytym w tekście intensywność godną sennych wizji. Świat kreowany przez litewskiego reżysera w inscenizacjach sztuk Szekspira, Czechowa i Goethego to ziemia jałowa, archaiczne królestwo sprzed lub po końcu cywilizacji. Lód i ogień, woda...

3068

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]