Reklama

Mumia z Pawiego Tronu

Mumia z Pawiego Tronu

27.04.2018
Czyta się kilka minut
Wszystko wskazuje na to, że mumia, odnaleziona przypadkiem przez robotników budowlanych w Teheranie to zwłoki szacha Rezy, założyciela irańskiego państwa i wroga rządzących dziś ajatollahów.
Reza Szah Pahlavi (1878-1944) / wikipedia.pl
Reza Szah Pahlavi (1878-1944) / wikipedia.pl
M

Mumię wykopali w poniedziałek robotnicy, pracujący na budowie w Szahr-e-Raj na południowych przedmieściach prawie 13-milionowego już Teheranu. Oczyszczali z gruzu zachodnią część świątynnego kompleksu przy meczecie Szah Abdul Azim, gdy operator koparki dojrzał wśród kamieni i odłamków owinięte bandażami zwłoki. Wieść o znalezisku szybko rozniosła się po całym mieście, bo robotnicy zaraz opublikowali w internecie swoje zdjęcia z mumią. Internauci przypomnieli, że tuż obok minaretów meczetu Szah Abdul Azim znajdowało się kiedyś mauzoleum, w którym znajdował się grobowiec szacha Rezy. Inni wyciągnęli stare fotografie szacha i zwrócili uwagę na podobieństwo rysów twarzy zmumifikowanego człowieka i dawnego władcy.

Hassan Chalilabadi, zajmujący się w teherańskim ratuszu sprawami dziedzictwa kulturalnego i turystyką ogłosił, że znaleziona mumia jest najprawdopodobniej zwłokami szacha...

10967

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]