Reklama

Ładowanie...

Mumia z Pawiego Tronu

27.04.2018
Czyta się kilka minut
Wszystko wskazuje na to, że mumia, odnaleziona przypadkiem przez robotników budowlanych w Teheranie to zwłoki szacha Rezy, założyciela irańskiego państwa i wroga rządzących dziś ajatollahów.
Reza Szah Pahlavi (1878-1944) / wikipedia.pl
Reza Szah Pahlavi (1878-1944) / wikipedia.pl
M

Mumię wykopali w poniedziałek robotnicy, pracujący na budowie w Szahr-e-Raj na południowych przedmieściach prawie 13-milionowego już Teheranu. Oczyszczali z gruzu zachodnią część świątynnego kompleksu przy meczecie Szah Abdul Azim, gdy operator koparki dojrzał wśród kamieni i odłamków owinięte bandażami zwłoki. Wieść o znalezisku szybko rozniosła się po całym mieście, bo robotnicy zaraz opublikowali w internecie swoje zdjęcia z mumią. Internauci przypomnieli, że tuż obok minaretów meczetu Szah Abdul Azim znajdowało się kiedyś mauzoleum, w którym znajdował się grobowiec szacha Rezy. Inni wyciągnęli stare fotografie szacha i zwrócili uwagę na podobieństwo rysów twarzy zmumifikowanego człowieka i dawnego władcy.

Hassan Chalilabadi, zajmujący się w teherańskim ratuszu sprawami dziedzictwa kulturalnego i turystyką ogłosił, że znaleziona mumia jest najprawdopodobniej zwłokami szacha...

10967

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]