Reklama

Mumia z Pawiego Tronu

Mumia z Pawiego Tronu

27.04.2018
Czyta się kilka minut
Wszystko wskazuje na to, że mumia, odnaleziona przypadkiem przez robotników budowlanych w Teheranie to zwłoki szacha Rezy, założyciela irańskiego państwa i wroga rządzących dziś ajatollahów.
Reza Szah Pahlavi (1878-1944) / wikipedia.pl
Reza Szah Pahlavi (1878-1944) / wikipedia.pl
M

Mumię wykopali w poniedziałek robotnicy, pracujący na budowie w Szahr-e-Raj na południowych przedmieściach prawie 13-milionowego już Teheranu. Oczyszczali z gruzu zachodnią część świątynnego kompleksu przy meczecie Szah Abdul Azim, gdy operator koparki dojrzał wśród kamieni i odłamków owinięte bandażami zwłoki. Wieść o znalezisku szybko rozniosła się po całym mieście, bo robotnicy zaraz opublikowali w internecie swoje zdjęcia z mumią. Internauci przypomnieli, że tuż obok minaretów meczetu Szah Abdul Azim znajdowało się kiedyś mauzoleum, w którym znajdował się grobowiec szacha Rezy. Inni wyciągnęli stare fotografie szacha i zwrócili uwagę na podobieństwo rysów twarzy zmumifikowanego człowieka i dawnego władcy.

Hassan Chalilabadi, zajmujący się w teherańskim ratuszu sprawami dziedzictwa kulturalnego i turystyką ogłosił, że znaleziona mumia jest najprawdopodobniej zwłokami szacha...

10967

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]