Reklama

Ładowanie...

Mroki doliny Tabor

29.07.2008
Czyta się kilka minut
Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli (...) Piotr rzekł do Jezusa: "Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza". Nie wiedział bowiem, co mówi. Łk 9, 32n
o

okruchy słowa

Ewangeliczny opis przemienienia na górze Tabor można by poddać głębokiej reinterpretacji, zgodnej z upodobaniami naszej epoki. Zamiast świateł Taboru pojawiałby się wtedy głęboki mrok, sama góra natomiast niepokojąco przypominałaby depresję Morza Martwego.

Po przeprowadzeniu niezbędnych demistyfikacji dowiedzielibyśmy się, że zabranie na górę trzech Apostołów stanowiło nieprzemyślaną decyzję, gdyż pozostała dziewiątka uczniów musiała z konieczności wyrażać sprzeciw wobec trzyosobowej nomenklatury apostolskiej. W dodatku wybrana trójka nie stanęła na wysokości zadania i nie potrafiła zachować się odpowiednio. Najpierw wybrani uczniowie popadli w drzemkę, potem zaś zaczęli mówić od rzeczy. Ich propozycję, by zbudować na Taborze trzy namioty, można uważać za przejaw rewizjonizmu, w którym usiłowano poddać głębokim zmianom przyjętą...

1624

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]