Reklama

Móżdżek uspołeczniony

Móżdżek uspołeczniony

21.01.2019
Czyta się kilka minut
Niegdyś uważano, że odpowiada wyłącznie za funkcje ruchowe. Niedawno na móżdżek zaczęto patrzeć jak na strukturę, od której zależy znacznie więcej.
Z

Zmiany funkcjonowania móżdżku powiązane zostały m.in. ze schizofrenią, uzależnieniami, deficytami poznawczymi i zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dzięki badaniom zespołu Kamrana Khodakhaha z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku lepiej rozumiemy, jak móżdżek wpływa na tak złożone zachowania.

Naukowcy zidentyfikowali u myszy szlaki neuronalne wychodzące z móżdżka w kierunku tzw. pola brzusznego nakrywki (VTA) – obszaru należącego do układu nagrody. Okazało się, że szlaki te aktywują się, gdy myszy spontanicznie decydują się na kontakty społeczne zamiast samotności. Gdy myszom pozwolono na zdalne stymulowanie tych szlaków, bez angażowania się w kontakty społeczne, robiły to chętnie. Gdy zaś myszom zdalnie aktywowano te szlaki, najwyraźniej wprowadzając je w lekką euforię, gryzonie traciły zainteresowanie towarzystwem innych osobników.

„Nadeszły ekscytujące czasy dla badaczy móżdżku i jest jasne, że kolejne eksperymenty ujawnią następne szlaki, poprzez które móżdżek reguluje nasze zachowania” – kończą swój raport naukowcy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]