Reklama

Moralista w średnim wieku

Moralista w średnim wieku

23.11.2003
Czyta się kilka minut
Miał niejedno oblicze: profesor literatury średniowiecznej i renesansowej, wykładowca w Cambridge, autor baśni i opowieści science-fiction, zaciekły polemista i wróg modernizmu, niezrównany parodysta i świetny aktor. A wreszcie mężczyzna, który w sile wieku traci głowę dla młodszej o siedemnaście lat kobiety.
C

C.S. Lewis, za młodu zagorzały ateista, twórca własnego dowodu na nieistnienie Boga, był ponadto - a może przede wszystkim - wybitnym teologiem. Nie należy jednak łączyć go z żadnym systemem: Lewis-teolog to bardziej mistyk niż doktryner i, pomimo ostrości wypowiedzi, bardziej ten, kto sam szuka, niż nauczyciel wskazujący drogę.

Nowo narodzony

Na początku był Homer i mitologia celtycka. Młody Jack - nielubianego imienia Clive nie używał od dzieciństwa - napisał opartą na klasycznych greckich zasadach tragedię, w której główny bohater, Loki, przeciwstawia się Odynowi, gdy ten stworzył świat. “Żyłem wtedy w świecie pełnym sprzeczności - napisze później. - Utrzymywałem, że Bóg nie istnieje. Ale równocześnie złościłem się na Boga za Jego nieistnienie".

Na kartach fascynujących go legend dalekiej północy, a potem w...

22894

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]