Reklama

Modlitwa a Prawo

Modlitwa a Prawo

30.03.2018
Czyta się kilka minut
Niemal tuż przed świętami liturgia uczyniła nas świadkami gwałtownego sporu Jezusa z faryzeuszami.
C

Chcącym Go ukamienować przeciwnikom – wzburzonym, że „czyni siebie samego Bogiem” – Pan odpowiada: „Czyż nie jest napisane w waszym prawie: Ja rzekłem: Bogami jesteście?” (J 10, 34).

Zaintrygowało mnie określenie: „w waszym prawie”; zacząłem więc szukać źródła cytatu Jezusa. Skąd go zaczerpnął? Nie bez zdumienia odkryłem, iż jedynym możliwym odwołaniem mógł być Psalm 82 (właściwie cały, a szczególnie werset 6.) A więc nie Tora. I nie którakolwiek z Ksiąg tzw. Historii Deuteronomicznej, ale Księga Psalmów. Księga modlitwy Izraela. Kościoła – również.

Czy księga modlitwy może zostać nazwana księgą prawa? Przez chwilę przychodziły mi do głowy dość „dziwne” pytania: czy Jezus wypowiedział się nieprecyzyjnie? Czy Jan źle zapamiętał? I źle zapisał? Nic takiego.

Modlitwa jest Prawem. Niesie z sobą, w sobie, zobowiązania. Czasami przyjmuje formę niemal konkretnych norm,...

3300

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

A co do zwrotu "w waszym prawie" to zapewne miał na myśli Prawo sensu largo. Czyli Tanach jako akronim. Prawo (T), Prorocy (N), Pisma (K). Ps. Trudno mi zrozumieć junktum między modlitwą i prawem.

to czy nie wydaje się Ekscelencji dziwne to, że Maryje poszły "obejrzeć" grób? Czy dokładnie takie greckie słowo zostało tam użyte?

MOZEMY BYC CZASEM boskimi ale od strony , samego Sworcy nie od nas samych to zalezy czy naszamodlitwa i czyn wraz z Boskim prawwem pozwola nam na uzyskanie takiego statusu. Ale zreszta po co byc boskimi? wystarczy byc biedakiem z Asyzu, czy nawet Siostra pracujaca w slamsach Indii

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]