Reklama

Ładowanie...

Mocarstwo zrobione w balona: dlaczego czasy balonów szpiegowskich dobiegają końca

15.02.2023
Czyta się kilka minut
Choć to 250-letnia technologia, miała zalety bezcenne nawet dla najbogatszych armii.
Chiński balon szpiegowski nad Montaną, USA – zdjęcie wykonane przez mieszkańca Billings w stanie Montana 1 lutego 2023 r. / fot. Chase Doak / Wikimedia Commons
D

Dostajemy na ten temat wiele pytań, ale nic nie wskazuje, że mamy tu do czynienia z Obcymi czy działalnością pozaziemską” – tak rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre podsumowała zestrzelenie trzech niezidentyfikowanych obiektów, które wtargnęły w przestrzeń powietrzną USA i Kanady w ciągu 72 godzin. 

W ciągu jednego weekendu amerykańskie myśliwce zestrzeliły trzy niezidentyfikowane obiekty nad Alaską, kanadyjskim Jukonem i jeziorem Huron. Kilka dni wcześniej myśliwiec F-22 zniszczył za pomocą rakiety Sidewinder chiński balon dryfujący wysoko nad Myrtle Beach w Karolinie Południowej. 

Amerykańskie siły powietrzne nie walczą więc z inwazją z innej planety, mogłoby się jednak wydawać, że walczą z najeźdźcami z zupełnie innego czasu. Bo jak wytłumaczyć fakt, że w erze wszechobecnych satelitów którykolwiek kraj zdecydowałby się na wykorzystywanie w celach szpiegowskich...

14478

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]