Reklama

Młode wino

Młode wino

02.11.2014
Czyta się kilka minut
„O młodości, wiosno piękna / w trudach życia śpiew twój brzmi”. Nie, to nie nowa zwrotka hymnu Unii Europejskiej, choć metrum się w zupełności zgadza z wierszem Schillera.
Fot. www.livinginvicenza.com

„O młodości, wiosno piękna / w trudach życia śpiew twój brzmi”. Nie, to nie nowa zwrotka hymnu Unii Europejskiej, choć metrum się w zupełności zgadza z wierszem Schillera. Tak zaczyna się „Giovinezza”, chwacka pieśń włoskich studentów z początku poprzedniego stulecia, później przejęta przez czarne koszule, czyli pałkarzy Mussoliniego, a w związku z tym popadła w zrozumiałą hańbę niepamięci (na YouTubie można znaleźć jedynie jej archiwalne, skrzeczące wykonania).
Historię – także pieśni i tańca – piszą zwycięzcy, dlatego analogiczna do wymazanej ze śpiewnika „Młodości” pieśń czerwonej partyzantki „Bella ciao” poddana została mnóstwu popkulturowych przeróbek. Ale nie brnijmy w jałowe rozliczenia, co komu wolno nucić pod nosem. Nie całkiem radosne skojarzenia z młodzieżą idącą po trupach budzi we mnie mój drugi premier Matteo Renzi, którego oglądam z rozdziawioną buzią we włoskiej...

5967

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]