Reklama

Miszpatim

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Ks. Wyjścia 21, 1 - 24, 17
M

Mojżesz zbliżył się do Pana, a gdy wrócił, obwieścił ludowi wszystkie Jego słowa i zalecenia. Lud obiecał je wypełnić. Niemal ta sama scena powtarza się kilka wersów dalej. Mojżesz spisał słowa Boga, zbudował ołtarz i stelle dla dwunastu pokoleń; kazał złożyć ofiarę i połową krwi skropił ołtarz. "Wtedy wziął Księgę Przymierza i czytał ją głośno ludowi. I oświadczyli: »Wszystko, co powiedział Pan, zrobimy i będziemy posłuszni«" (Ks. Wyjścia 24, 7). (Tłumaczenie benedyktyńskie Biblii Tysiąclecia usuwa kanty i trudności oryginału; w wersji starohebrajskiej jest, zamiast posłuszni, "słyszeć", we niszma, co może, ale nie musi być posłuszeństwem; bywa tłumaczone jako "zrozumiem". Martin Buber przetłumaczył ten fragment jeszcze inaczej i w jego wersji brzmiał: "Uczynimy, aby posłuchać"). Dwakroć Izrael potwierdza swoje zobowiązania wobec Haszem. W obu przypadkach natrafiamy na...

4247

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]