Reklama

Mistrz czapkolenia

Mistrz czapkolenia

26.04.2011
Czyta się kilka minut
O inwencji językowej i pracowitości Čapka krążyły legendy. W ciągu zaledwie dwudziestu lat aktywności pisarskiej publikował przynajmniej jedną książkę rocznie.
S

Staramy się o paszport, marzy się nam podróż do Hiszpanii, chcielibyśmy obejrzeć dzieła starych mistrzów, ale myślę, że nic z tego nie będzie" - pisze na początku września 1914 r. Karel Čapek do poety S.K. Neumanna. Od miesiąca trwa wojna, Čapek, wówczas 24-letni student filozofii Uniwersytetu Karola w Pradze, stanie wkrótce przed komisją wojskową (która uzna go za niezdolnego do służby). Mimo to jego myśli krążą wokół wymarzonej podróży i dzieł trzech malarzy: Velázqueza, El Greco i Goi, które zobaczy dopiero piętnaście lat później.

Wcześniej odwiedzi Włochy i Wielką Brytanię, skąd w 1924 r. regularnie wysyła korespondencje do dziennika "Lidové noviny". W jednym z felietonów wyjaśnia czytelnikom, dlaczego zrezygnował z odwiedzenia Irlandii - nikt w Anglii nie był w stanie polecić mu tam czegoś godnego obejrzenia, niektórzy ostrzegali przed zamachami...

11447

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]