Reklama

Misjonarze wśród wierzących

Misjonarze wśród wierzących

04.12.2005
Czyta się kilka minut
Przypadek bywał początkiem wielkich rzeczy. Tak było z przybyciem karmelitów bosych do Polski. Gdy na początku 1604 r. grupa misjonarzy opuszczała Rzym, Klemens VII polecił im opiekę nad mniejszością ormiańską w Persji.
U

Uznano, że droga przez Rzeczpospolitą i Rosję jest bezpieczniejsza niż przeprawa przez Turcję. Jednak wojna na Wschodzie zmusiła karmelitów do postoju nad Wisłą. 28 listopada 1605 r. do Krakowa przybyło pierwszych czterech mnichów. Tu założono pierwszy klasztor, a niedługo potem ośrodki m.in. w Wadowicach czy Czernej, która stanowi dziś duchowe centrum zakonu w Polsce.

O historii i dziedzictwie karmelitów dyskutowali w Krakowie uczestnicy dwudniowego sympozjum naukowego, które 21 listopada rozpoczęło obchody jubileuszu (zakończą się 14 grudnia). Do auli Collegium Novum przybyli przedstawiciele zakonu, Uniwersytetu Jagiellońskiego (m.in. rektor, prof. Karol Musioł) oraz PAT. Obecny był także metropolita krakowski, abp Stanisław Dziwisz. Z okazji czterechsetlecia zakonu Zespołowi Szkół nr 1 w Krakowie nadano patronat św. Rafała Kalinowskiego.

...

2705

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]