Reklama

Ładowanie...

Misja MAEA w zaporoskiej siłowni

Misja MAEA w zaporoskiej siłowni

05.09.2022
Czyta się kilka minut
E

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, na czele z jej szefem Rafaelem Grossim, dotarli w ubiegłym tygodniu do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej takiej w Europie, od marca okupowanej przez Rosjan. Trwają wokół niej walki – ZEJ leży na linii frontu. Efekty inspekcji mają być znane już po zamknięciu tego numeru „TP”.

W światowych mediach wyrażana jest nadzieja, że niezależnie od wyniku misji obecność ekspertów MAEA przyczyni się do ustabilizowania sytuacji wokół ZEJ. Grossi chce, by misja Agencji miała charakter stały, ale nie wiadomo, czy Rosja się zgodzi. Choć okupowana, ZEJ dostarcza prąd do sieci ukraińskiej i pobiera z niej energię do chłodzenia reaktorów. W minionych dniach sieci łączące ją z nieokupowaną Ukrainą były zrywane. Ukraińcy obawiają się, że Rosja podłączy siłownię do własnej sieci, i domagają się demilitaryzacji terenu ZEJ. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]