Reklama

Miłosz w czyśćcu

Miłosz w czyśćcu

11.08.2014
Czyta się kilka minut
Po jego śmierci niektórzy odetchnęli z ulgą, jakby obecność żywego klasyka ciążyła i przytłaczała. Ale nie potrafili zdobyć się na otwarty bunt.
Czesław Miłosz, Berkeley, 1980 r. Fot. Jim Palmer / AP / EAST NEWS
W

Wiele lat później, na początku nowego wieku, kupiłem tę książkę u dworcowego bukinisty. W 1977 r. pożyczono mi ją tylko na kilka dni. „Wiersze” Czesława Miłosza w londyńskiej Oficynie Poetów i Malarzy, wybór od „Trzech zim” po „Gucia zaczarowanego”.
To było olśnienie, jakiego nigdy już pewnie nie przeżyję. „Traktat poetycki” przepisałem na niemieckiej walizkowej maszynie Continental, którą mój ojciec kupił tuż po wojnie za pół litra od sowieckiego żołnierza (Miłosza rozbawiłby zapewne ten zbieg przypadków). „Walca” nauczyłem się na pamięć, „Do Jonathana Swifta” zapamiętałem jakoś mimowolnie, podobnie jak mnóstwo fraz z „Traktatu moralnego”.
Dlaczego tak mało?
Tak, wiem, że owoc zakazany smakuje najlepiej. Nie chodzi o sentymentalne wspomnienia i nie czuję nostalgii za czasami, gdy nazwisko Miłosza znajdowało się na indeksie (choć w moim podręczniku...

9514

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]