Reklama

Rok później

Rok później

21.08.2005
Czyta się kilka minut
W rok po śmierci Czesława Miłosza nie doczekaliśmy się niestety ani jego Utworów ostatnich, ani nawet dalszych tomów Dzieł zebranych. Ufając, że sytuacja ulegnie rychło zmianie, możemy tymczasem przeczytać kolejną książkę o dziele autora Ocalenia: interesujący zbiór szkiców Marka Zaleskiego powstałych w minionym ćwierćwieczu.
N

Najstarszy, “Powrót Miłosza", opublikowany został w 1981 roku, gdy wiersze Miłosza po wieloletniej przerwie znów znalazły się w krajowych księgarniach. Zamykający książkę “Arcywzór biografii poety" pochodzi z jesieni 2004; Zaleski przeprowadza tu paralelę między biografią zmarłego właśnie pisarza a biografią Mickiewicza, uważając, że wchodzą one w dialog, “jeden z najważniejszych w literaturze polskiej". “On był jakąś przedziwną inkarnacją Mickiewicza - mówi o Miłoszu Zaleski i dodaje, że z tej perspektywy pochowanie go na Skałce, a nie na Wawelu, obok Mickiewicza, wydaje się “żałosną pomyłką" i “marnym kompromisem".

A w tych ramach znajdziemy analizy Miłoszowej eseistyki i “piosenkowej" formy w jego liryce, polemiczną recenzję z książki Elżbiety Kiślak o stosunku Miłosza do romantyzmu, przede wszystkim zaś świadectwa uważnej lektury poszczególnych utworów: “...

1798

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]