Reklama

Miłość w skali makro

Miłość w skali makro

20.09.2011
Czyta się kilka minut
Można mówić o politycznej drodze do świętości. Polityk-chrześcijanin, poza motywacjami doczesnymi swego zaangażowania politycznego, posiada także, a może przede wszystkim motywacje nadprzyrodzone.
Z

Zaangażowanie polityczne włącza w realizację powołania wykraczającego poza politykę, poza doczesność. Nazywam to świecką drogą do świętości.

Giorgio La Pira, włoski polityk Chrześcijańskiej Demokracji, mówił o kilku warunkach realizowania tego powołania przez polityka. Są to: profesjonalne przygotowanie, prawość moralna, odpowiednie cechy charakteru oraz okoliczności sprzyjające realizacji tych warunków. Kiedy modlimy się o powołania, mamy najczęściej na myśli powołania do kapłaństwa czy zakonu. A powinniśmy częściej modlić się o dojrzałe powołania świeckie, także dojrzałe powołania polityczne, to jest włączenie dziedzin świeckich w powszechne powołanie do świętości. Nie sprzyja temu skrajne oddzielenie sacrum od profanum. Te dwie rzeczywistości przecież wzajemnie się przenikają.

Chrześcijanin wierzy w Jedynego, Osobowego Boga, który jest...

3837

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]