Reklama

Miłość w skali makro

20.09.2011
Czyta się kilka minut
Można mówić o politycznej drodze do świętości. Polityk-chrześcijanin, poza motywacjami doczesnymi swego zaangażowania politycznego, posiada także, a może przede wszystkim motywacje nadprzyrodzone.
Z

Zaangażowanie polityczne włącza w realizację powołania wykraczającego poza politykę, poza doczesność. Nazywam to świecką drogą do świętości.

Giorgio La Pira, włoski polityk Chrześcijańskiej Demokracji, mówił o kilku warunkach realizowania tego powołania przez polityka. Są to: profesjonalne przygotowanie, prawość moralna, odpowiednie cechy charakteru oraz okoliczności sprzyjające realizacji tych warunków. Kiedy modlimy się o powołania, mamy najczęściej na myśli powołania do kapłaństwa czy zakonu. A powinniśmy częściej modlić się o dojrzałe powołania świeckie, także dojrzałe powołania polityczne, to jest włączenie dziedzin świeckich w powszechne powołanie do świętości. Nie sprzyja temu skrajne oddzielenie sacrum od profanum. Te dwie rzeczywistości przecież wzajemnie się przenikają.

Chrześcijanin wierzy w Jedynego, Osobowego Boga, który jest...

3837

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]