Tożsamość – jedność w wielości

Tożsamość – jedność w wielości

15.10.2018
Czyta się kilka minut
Ostatni król z dynastii Jagiellonów powiedział do poddanych „Nie chcę być królem waszych sumień, jeno stróżem waszych praw”.
G

Gdy dziś rozważamy ideę tożsamości jagiellońskiej, to musimy otwarcie przyznać, że mamy w Polsce problem z rule of law. Potrzebujemy trójpodziału władzy. Jako duchowny mogę jedynie żałować, że Kościół – choć ma na ten temat wypracowane stanowisko – nie mówi o tym głośno. Doktryna społeczna Kościoła nie jest włączana do ewangelizacji, a to oznacza, że w tej nauce nie jesteśmy w pełni wierni Chrystusowi. Ale jagiellońskie dziedzictwo to także współistnienie i dopełnianie się w różnorodności. Bardziej cenimy sobie wygodną przynależność do grupy niż indywidualne poszukiwania prawdy. To niestety problem mentalności, która zmienia się długo, całe pokolenia. ©

Bp dr PIOTR JARECKI, biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]