Reklama

Tożsamość – jedność w wielości

Tożsamość – jedność w wielości

15.10.2018
Czyta się kilka minut
Ostatni król z dynastii Jagiellonów powiedział do poddanych „Nie chcę być królem waszych sumień, jeno stróżem waszych praw”.
G

Gdy dziś rozważamy ideę tożsamości jagiellońskiej, to musimy otwarcie przyznać, że mamy w Polsce problem z rule of law. Potrzebujemy trójpodziału władzy. Jako duchowny mogę jedynie żałować, że Kościół – choć ma na ten temat wypracowane stanowisko – nie mówi o tym głośno. Doktryna społeczna Kościoła nie jest włączana do ewangelizacji, a to oznacza, że w tej nauce nie jesteśmy w pełni wierni Chrystusowi. Ale jagiellońskie dziedzictwo to także współistnienie i dopełnianie się w różnorodności. Bardziej cenimy sobie wygodną przynależność do grupy niż indywidualne poszukiwania prawdy. To niestety problem mentalności, która zmienia się długo, całe pokolenia. ©

Bp dr PIOTR JARECKI, biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]