Reklama

Milczenie przerywają po latach

Milczenie przerywają po latach

09.02.2010
Czyta się kilka minut
Peter Wensierski, dziennikarz tygodnika "Spiegel": Zdarzało się, że kurie biskupie zmuszały ofiary do podpisywania umów cywilno-prawnych, aby w zamian za niewielkie pieniądze zobowiązać je do milczenia.
J

Joachim Trenkner: Jest Pan autorem licznych tekstów o przypadkach molestowania w Kościele oraz o ich tuszowaniu. Ostatni, z Berlina, wydaje się szczególnie drastyczny: od ponad 19 lat zakon jezuitów wiedział o molestowaniu uczniów Liceum im. Kanizjusza. Jak to możliwe, że tak długo utrzymywano to w tajemnicy?

Peter Wensierski: Sprawcy przestępstw pedofilskich znają się najwyraźniej na psychologii i potrafią niezwykle przebiegle manipulować swoimi ofiarami. W efekcie ofiara odczuwa nie tylko wstyd, ale często ma również poczucie, że jakoś była współwinna temu, co się stało. W skrajnych przypadkach pojawia się nawet przedziwne emocjonalne przywiązanie ofiary do osoby sprawcy. W konsekwencji przestępca może być pewien, że ofiara będzie milczeć, a w każdym razie, że jej milczenie będzie trwać długo. W przypadku "Kanizjusza" jezuici...

5117

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]