Reklama

Ładowanie...

Milczenie Boga

05.10.2003
Czyta się kilka minut
Św. Józef nie przeżył Zwiastowania, w którym Bóg wprowadziłby go w nadzwyczaj trudną i delikatną sytuację niesioną przez życie. Do Zachariasza Bóg posłał anioła, który wprowadził go w tajniki nadchodzących zdarzeń (Łk 1: 11-22), św. Józef zaś bez jakichkolwiek słów komentarza został od razu wrzucony na głęboką wodę i musiał borykać się z pytaniami, na które nie mógł znaleźć sensownej odpowiedzi. Przedziwne milczenie Boga złączyło się z jego milczeniem, wrażliwością, poszukiwaniem rozwiązania, które nie raniłoby niezrozumianych najbliższych.
D

Dla każdego z nas Bóg ma indywidualną, niepowtarzalną miarę. Czasem sprawia, że milkniemy, jak Zachariasz oszołomiony Bożą informacją. Czasem zaś On sam wydaje się milczeć, kiedy my przeżywamy szamotaninę wśród mroku niepewności. Znacznie łatwiej byłoby trwać w obliczu trudnych, absurdalnych sytuacji, gdyby Bóg zsyłał aniołów ukazujących ukryty sens zdarzeń. Jeśli jednak w mroku niepewności nie widać żadnego anioła, zaś absurd zdaje się dominować nad sensem, nie należy popadać w przygnębienie. Znaczy to bowiem, że Bóg prowadzi nas Józefowym szlakiem milczenia. Liczy na nas, że potrafimy sprostać wyzwaniom bez zbędnych słów i elokwentnych komentarzy. Liczy na styl ludzi sprawiedliwych, którzy potrafią zrozumieć przesłanie wyrażane w języku Bożego milczenia.

820

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]