Reklama

Milczenie Boga

Milczenie Boga

05.10.2003
Czyta się kilka minut
Św. Józef nie przeżył Zwiastowania, w którym Bóg wprowadziłby go w nadzwyczaj trudną i delikatną sytuację niesioną przez życie. Do Zachariasza Bóg posłał anioła, który wprowadził go w tajniki nadchodzących zdarzeń (Łk 1: 11-22), św. Józef zaś bez jakichkolwiek słów komentarza został od razu wrzucony na głęboką wodę i musiał borykać się z pytaniami, na które nie mógł znaleźć sensownej odpowiedzi. Przedziwne milczenie Boga złączyło się z jego milczeniem, wrażliwością, poszukiwaniem rozwiązania, które nie raniłoby niezrozumianych najbliższych.
D

Dla każdego z nas Bóg ma indywidualną, niepowtarzalną miarę. Czasem sprawia, że milkniemy, jak Zachariasz oszołomiony Bożą informacją. Czasem zaś On sam wydaje się milczeć, kiedy my przeżywamy szamotaninę wśród mroku niepewności. Znacznie łatwiej byłoby trwać w obliczu trudnych, absurdalnych sytuacji, gdyby Bóg zsyłał aniołów ukazujących ukryty sens zdarzeń. Jeśli jednak w mroku niepewności nie widać żadnego anioła, zaś absurd zdaje się dominować nad sensem, nie należy popadać w przygnębienie. Znaczy to bowiem, że Bóg prowadzi nas Józefowym szlakiem milczenia. Liczy na nas, że potrafimy sprostać wyzwaniom bez zbędnych słów i elokwentnych komentarzy. Liczy na styl ludzi sprawiedliwych, którzy potrafią zrozumieć przesłanie wyrażane w języku Bożego milczenia.

820

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]