Reklama

Miejsce po przecinku

Miejsce po przecinku

17.09.2013
Czyta się kilka minut
Jedna dziesiąta procent: o tyle w drugim kwartale 2013 r. spadła liczba bezrobotnych w Wlk. Brytanii; dziś wynosi 7,7 proc.
M

Można ująć to inaczej: pracę dostały 24 tys. Brytyjczyków. Ale procenty mogą mylić: coraz więcej mieszkańców Wysp pracuje tylko na część etatu. Nie z wyboru, lecz konieczności, bo innej pracy nie ma. I choć wzrosły pensje (o 1 proc. w skali roku), to wzrosły też ceny (o 2,8 proc.).
Największe nadzieje budzi przerwanie recesji: w drugim kwartale brytyjski Produkt Krajowy Brutto zwiększył się o 0,7 proc. Niewiele, ale dziś nawet takie drgnienie musi cieszyć. Wzrósł też eksport i nakłady na inwestycje, prywatne i państwowe.
Ekonomiści oddychają: „Święty Graal” rządu i Banku Anglii – tak komentator BBC nazwał zrównoważony wzrost gospodarczy – wydaje się znów osiągalny.
Nastroje dopisują też obywatelom: chętnie jeżdżą na wakacje i robią zakupy. Sklepy na słynnej londyńskiej Oxford Street donosiły w sierpniu o kolejnych rekordowych zyskach (oczekuje się, że do końca roku...

1478

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]