Reklama

Między Warszawą i Maisons-Laffitte

Między Warszawą i Maisons-Laffitte

18.01.2016
Czyta się kilka minut
Pierwszy był twórcą i redaktorem najważniejszego pisma powojennej emigracji. Drugi – wybitnym literaturoznawcą i jednym z najodważniejszych działaczy krajowej opozycji.
W

Wymiana listów między Jerzym Giedroyciem (1906–2000) i Janem Józefem Lipskim (1926–1991) zaczyna się w marcu ’57 pismem Redaktora do zarządu Klubu Krzywego Koła, którego Lipski był prezesem. Kończy – listem Lipskiego z kwietnia ’91. Autor listu został senatorem III RP i próbuje odbudować Polską Partię Socjalistyczną. Przerwał swoje rozliczne aktywności, by wyjechać do Londynu na badania kardiologiczne. Nie wie, że pisze do Maisons-Laffitte po raz ostatni. Kolejna już operacja serca nie pomoże; wkrótce po powrocie do kraju Lipski umiera.

Ta starannie opracowana książka z przyczyn oczywistych nie jest zbyt obszerna. Ponad połowa listów pochodzi z lat 1957-58, a więc z okresu popaździernikowej odwilży, i dotyczy działalności Klubu oraz wsparcia dla niej ze strony „Kultury”, ujawniając zresztą spore różnice poglądów co do metod działania. Kilkanaście następnych lat (a jest to...

2864

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]