Reklama

Ładowanie...

Między terrorem a folklorem

22.07.2008
Czyta się kilka minut
W przeciwieństwie do Litwinów, Węgrów, Niemców, Czechów i innych narodów z dawnych demoludów, wciąż nie mamy muzeum komunizmu, chociaż już kilkakrotnie słyszeliśmy, że powstanie.
Plakat "Niech żyje sojusz robotniczo-chłopski" projektu Konstantego Sopoćki
P

Podpisywano nawet porozumienia. Kolejna decyzja zapadła w czer- wcu, w przeddzień konferencji "Pamięć o komunizmie". Być może tym razem - skutecznie.

W grubych murach piwnic siedziby Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, za metalowymi drzwiami piętrzą się opakowania po wodzie "Przemysławka", rolki papieru toaletowego nawleczone na sznurek, telefony na tarczę, oranżadki w proszku, płyty winylowe, naboje do wody sodowej, pudełka po bombonierkach firmy 22 Lipca... - To pomieszczenie wygląda jak mieszkanie spekulanta - żartuje Tomasz Truskawa z warszawskiego Zespołu ds. Budowy Muzeum Komunizmu.

Mówi o magazynie powstającego Muzeum Komunizmu. Tam właśnie mają trafić owe "spekulanckie" przedmioty. Większość z nich pochodzi z publicznej zbiórki ogłoszonej trzy lata temu.

Bibeloty z bibułą

"Przynieś...

7146

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]