Reklama

Między Niemnem a Berezyną

Między Niemnem a Berezyną

05.03.2007
Czyta się kilka minut
P

Poranek 25 czerwca 1812 roku: Napoleon w altance z gałęzi zbudowanej przez saperów na wierzchołku wzgórza nad Niemnem obserwuje, jak Wielka Armia przechodzi po wzniesionych w nocy mostach na rzece, przekraczając granicę między Księstwem Warszawskim a Cesarstwem Rosyjskim. "Widać było, jak żołnierze, ubrani w galowe mundury, maszerują w idealnym szyku przez trzy mosty" - wspominał Nicolas Louis Planat de la Faye, adiutant generała Lariboisi?re'a. "Mogliśmy podziwiać wszystkich najlepszych żołnierzy i wszystkie najlepsze konie Europy - pisał Louis Lejeune, szef sztabu marszałka Berthiera. - Lśniące promienie słońca odbijały się od brązu tysiąca dwustu dział gotowych zniszczyć wszystko, co stanęłoby nam na drodze".

I scena druga, późniejsza zaledwie o pięć miesięcy: 26 listopada, przeprawa przez Berezynę. Holenderscy pontonierzy nadludzkim wysiłkiem, zanurzeni...

8260

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]