Reklama

Między dżumą a cholerą

Między dżumą a cholerą

28.05.2012
Czyta się kilka minut
Prezydentem Egiptu zostanie albo islamista, albo przedstawiciel starego reżimu. Dla ludzi, którzy ponad rok temu doprowadzili do zwycięstwa rewolucji „Arabskiej Wiosny”, to może być koniec marzeń.
M

Mohamed Mursi z Bractwa Muzułmańskiego i Ahmed Szafik, ostatni premier za dyktatury Mubaraka: według nieoficjalnych jeszcze wyników, dzięki wolnemu wyborowi Egipcjan, oni dwaj przeszli do drugiej tury wyborów prezydenckich. Obaj uzyskali po około 25 proc. głosów. Na samej końcówce kampanii wydawało się przez chwilę, że „czarnym koniem” będzie lewicowiec Hamdin Sabahi – świecki rewolucjonista odwołujący się do naseryzmu, nacjonalistyczno-panarabskiej idei politycznej (nazwa wywodzi się od Gamala Nasera, prezydenta Egiptu w latach 1954-70 – red.). Do przebicia zwycięskiej dwójki zabrakło mu kilkuset tysięcy głosów: w trakcie skromnej kampanii udało mu się pozyskać głosy i biedaków z Delty Nilu, i dobrze wykształconych z wielkich miast.

Ale ostatecznie zatriumfował podział dwubiegunowy, rysujący się od początku kampanii: na pierwszym planie przedstawiciele starego reżimu starli...

7579

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]