Reklama

Ładowanie...

Miasto i muzyka

13.02.2005
Czyta się kilka minut
Cykl Cities of Music (Muzyczne miasta) powstał z inicjatywy Europejskiej Unii Radiowej. Dzięki transmitowanym w radiofoniach EBU koncertom międzynarodowa publiczność może zapoznać się z muzycznym pejzażem miasta.
M

Miastami muzyki były już Londyn, Debreczyn, Kopenhaga, Sztokholm, Drezno i Montreal, wkrótce do tego grona dołączą Paryż i Amsterdam. W ostatnim tygodniu stycznia bohaterem cyklu stała się Warszawa.

Muzyka brzmiała w kilku miejscach, jej siłą była różnorodność (barok, romantyzm, XX wiek, awangardowy projekt “Lutosphere"). Nie ograniczono się tylko do polskich wykonawców, polskiej muzyki. I dobrze, bo dla obcokrajowców może być ciekawe, jak gramy innych (“Symfonia psalmów" Strawińskiego, “Gloria" Poulenca), jak inni grają naszą muzykę (Górecki i Szymański w wykonaniu The Belcea Quartet).

Koncert The Belcea Quartet był jednym z najjaśniejszych punktów festiwalu. Brytyjczycy (z polskim altowiolistą Krzysztofem Chorzelskim) grali jak natchnieni. Świetnie zagrany “Kwartet B-dur" op. 50 nr 1 Haydna okazał się jedynie introdukcją. “Pięć utworów na...

6790

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]