Reklama

MH17: śledztwo trwa

MH17: śledztwo trwa

10.07.2017
Czyta się kilka minut
M

Międzynarodowa grupa śledcza, badająca przyczyny katastrofy samolotu Malaysia Airlines MH17 nad Donbasem w lipcu 2014 r., podała, że proces podejrzanych o jej spowodowanie odbędzie się w Holandii, przed holenderskim sądem (w skład grupy wchodzą przedstawiciele Australii, Belgii, Malezji, Ukrainy i właśnie Holandii, gdyż zginęło wtedy prawie 200 jej obywateli). Decyzja związana jest z faktem, że Kreml torpeduje wszystkie międzynarodowe inicjatywy, mające wyjaśnić sprawę i osądzić winnych. Mataczy, daje fałszywe świadectwo, rzuca zastępy trolli, by zdyskredytować tych, którzy badają tragedię. W Radzie Bezpieczeństwa ONZ zablokował wniosek o międzynarodowy trybunał.

Tymczasem śledztwo się toczy, a zachodnia prasa od czasu do czasu podaje nowe ustalenia. Prokurator generalny Holandii oświadczył teraz, że do tragedii przyczyniło się około stu osób (ich nazwiska ustalono). Nad sprawą pracuje też nieformalna grupa Bellingcat, która opublikowała kilka raportów o katastrofie. A w nich nazwisko dowódcy zestawu Buk, który zestrzelił samolot. To rosyjski oficer Siergiej Dubinski (przez pewien czas określający się jako szef wywiadu tzw. Donieckiej Republiki Ludowej). Na tle tych doniesień zwraca uwagę informacja o zatrzymaniu w Rosji pułkownika Wasilija Gieranina z wywiadu wojskowego. To jeden z tych, którzy rozkręcili krwawą „rosyjską wiosnę” w Donbasie. W ramach „urlopu” lub „delegacji” został wysłany na Ukrainę, by wesprzeć separatystów. No i wsparł. Strona ukraińska twierdzi, że był tym oficerem, któremu separatyści złożyli meldunek o zestrzeleniu samolotu. Wzmianka o jego zatrzymaniu ukazała się na stronie internetowej dziennika „Moskowskij Komsomolec” w maju, ale została usunięta. Sprawę zaczęli badać ukraińscy poszukiwacze informacyjnych skarbów, jak grupa InformNapalm. Gieranin miał być zatrzymany pod zarzutem przewożenia w aucie granatnika; przebywa w areszcie. Zdaniem ukraińskich komentatorów wygląda to na prowokację FSB.

Dociekliwi wolontariusze z InformNapalm przypomnieli, że kilka dni po tragedii MH17 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała przechwycone rozmowy, a wśród nich niejakiego „Biesa” (Igor Bezler) z rosyjskim pułkownikiem, prawdopodobnie Gieraninem. Wynika z niej, że samolot zestrzelili separatyści. Teraz ukraińscy komentatorzy sugerują, że „FSB realizuje plan polegający na neutralizacji niewygodnych świadków”. A Gieranin jest tu świadkiem kluczowym. ©℗

Więcej na: labuszewska.blog.tygodnikpowszechny.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]