Reklama

Metryką go!

Metryką go!

03.09.2013
Czyta się kilka minut
Zygmunt Bauman jako „zasłaniający się wiekiem starzec”; ksiądz Boniecki, który „zagubił się na starość”. Do bogatego repertuaru pałek w medialnej debacie dobraliśmy sobie i tę – bijącą za wiek. A to ledwie wierzchołek problemu polskiego „ageizmu”.
Danuta Szaflarska w filmie „Pora umierać” Fot. BEST FILM
P

Przyjrzyjmy się na początek polskiej dyskusji o „starzejącym się społeczeństwie” – ona stanowi ważny kontekst problemu, jakim jest podejście do ludzi w podeszłym wieku, również w sferze publicznej.
„Wie pani, na mnie bardzo przygnębiająco działa to, co się teraz tak często powtarza. O starzeniu się społeczeństwa. W telewizji codziennie o tym słyszę. Mówią: »Co to będzie za dziesięć lat? Koszmar! Same staruszki!«. To dla mnie bardzo przykre. Tak jakby się nam wypominało, że wciąż żyjemy. Że jesteśmy obciążeniem. Że żyjemy na czyjś koszt. Jakby się nie pracowało przez całe życie!” – mówiła Justynie Dąbrowskiej, dziennikarce i psychoterapeutce, Danuta Cirlić-Straszyńska (rocznik 1930), slawistka, tłumaczka i redaktorka.
Fragment pochodzi z fascynującego zbioru wywiadów „Spojrzenie wstecz”, które Dąbrowska przeprowadziła z przedstawicielami pokolenia urodzonego przed wojną....

12478

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]