Reklama

Ładowanie...

Metryką go!

03.09.2013
Czyta się kilka minut
Zygmunt Bauman jako „zasłaniający się wiekiem starzec”; ksiądz Boniecki, który „zagubił się na starość”. Do bogatego repertuaru pałek w medialnej debacie dobraliśmy sobie i tę – bijącą za wiek. A to ledwie wierzchołek problemu polskiego „ageizmu”.
Danuta Szaflarska w filmie „Pora umierać” Fot. BEST FILM
P

Przyjrzyjmy się na początek polskiej dyskusji o „starzejącym się społeczeństwie” – ona stanowi ważny kontekst problemu, jakim jest podejście do ludzi w podeszłym wieku, również w sferze publicznej.
„Wie pani, na mnie bardzo przygnębiająco działa to, co się teraz tak często powtarza. O starzeniu się społeczeństwa. W telewizji codziennie o tym słyszę. Mówią: »Co to będzie za dziesięć lat? Koszmar! Same staruszki!«. To dla mnie bardzo przykre. Tak jakby się nam wypominało, że wciąż żyjemy. Że jesteśmy obciążeniem. Że żyjemy na czyjś koszt. Jakby się nie pracowało przez całe życie!” – mówiła Justynie Dąbrowskiej, dziennikarce i psychoterapeutce, Danuta Cirlić-Straszyńska (rocznik 1930), slawistka, tłumaczka i redaktorka.
Fragment pochodzi z fascynującego zbioru wywiadów „Spojrzenie wstecz”, które Dąbrowska przeprowadziła z przedstawicielami pokolenia urodzonego przed wojną....

12478

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]