Reklama

Ładowanie...

Mesjasz

20.04.2003
Czyta się kilka minut
Z prof. Anną Swiderkówną rozmawiają Jan Tomasz Lipski i Jan Turnau
J

JAN TOMASZ LIPSKI i JAN TURNAU: Kim jest Mesjasz?
ANNA ŚWIDERKÓWNA: Słowo „Mesjasz” znaczy po hebrajsku tyle, co pomazaniec, a tłumaczeniem tego słowa jest greckie „christos”. Oznacza kogoś namaszczonego. Termin ten wywodzi się z obrzędu namaszczenia, który odgrywał ważną rolę w intronizacji króla. Tak więc początkowo każdy król panujący w Jerozolimie był pomazańcem - Mesjaszem.

Skoro każdy król jest pomazańcem, to znaczy, że po jednym pomazańcu przychodzi następny, i nie ma w tym nic nadzwyczajnego.
Ale od czasu podboju przez Nabuchodonozora (587 r. przed Chr.) nigdy już nie zasiadł na tronie w Jerozolimie potomek Dawida. Oczekiwanie na Pomazańca nabierało innego charakteru.

Na kogo więc czekano?
Proroctwa mesjańskie nawiązują do drugiej Księgi Samuela, do rozmowy między królem Dawidem a prorokiem...

14899

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]