Reklama

Melanż z Kościołem

Melanż z Kościołem

11.06.2013
Czyta się kilka minut
Bierzmowanie nie jest konieczne do zbawienia. Jeśli ma pozostać znakiem „dojrzałości chrześcijańskiej”, może warto dać gimnazjalistom więcej czasu na decyzję o jego przyjęciu?
Sakramentu bierzmowania udziela bp Tadeusz Pieronek. Kościół św. Jadwigi, Kraków, 2008 r. Fot. Paweł Ulatowski dla „TP”
M

Monika przygotowuje się do bierzmowania w małej parafii diecezji łódzkiej.
Nie ma pojęcia, o co chodzi w tym sakramencie, mimo że regularnie przychodzi na specjalny kurs. I to już drugi rok. – Nie ma się co oszukiwać: większość ludzi idzie do bierzmowania, bo ono jest potrzebne, żeby wziąć ślub. W zasadzie nie zamierzam nigdy wychodzić za mąż, ale kto wie, co będzie za kilka lat – wyjaśnia.
Kamila bierzmowano rok temu. – Przychodzenie po każdej Mszy do księdza po podpis to była katorga – opowiada. – Już sama myśl, żeby stać w kolejce, była przerażająca. Ja akurat wtedy byłem ministrantem, więc ksiądz mnie zwolnił. Ale to jest paranoja: czy da się sprawdzić wiarę tym, że podpisze się jakiś dzienniczek?
Większość przychodziła pod kościół na pięć minut przed zakończeniem Mszy. Szli do księdza i brali wpis: – Jak się okazało, że tak się da, to potem chłopaki się...

14837

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]