Reklama

Ładowanie...

"Meeting. Two Worlds of Modal Music - Indian Ragas"

18.07.2004
Czyta się kilka minut
Najnowsza płyta Dominique'a Vellarda (śpiew), Kena Zuckermana (sarod), Swapana Chaudhuriego (tabla) oraz Keyvana Chemiraniego (zarb) stawia przed słuchaczem pytanie o tożsamość dwóch wielkich tradycji. Artyści położyli bowiem obok siebie średniowieczne pieśni Zachodu oraz tradycyjne - skomponowane na indyjskich ragach - instrumentalne improwizacje Wschodu. Jest to więc spotkanie czy zderzenie? A może próba odnalezienia wspólnego muzycznego pnia?.
P

Porządkując pozornie odmienny repertuar, muzycy posłużyli się kilkoma podstawowymi modi. W obu kręgach kulturowych modus był swoistym kompozytorskim przepisem, podług którego przyrządzano muzyczne potrawy. Obejmował on nie tylko skalę wysokości, ale związany był z mgliście określonym rysunkiem melodycznym, a także ogólną estetyczno-etyczną i emocjonalną aurą. Nierzadko stawał się również bazą kunsztownych improwizacji.

Na płycie znajdziemy conductus “Natali Regis gloriae" i graduał “Universi qui te expectant" zderzone z ragą “Bhimpalashri" (modus in D). Posiłkujące się ragą “Pahari" improwizacje stanowią z kolei preludium do “Alleluia, Angelus Domini", a “Manj Khammaj" jest instrumentalnym tłem pochodzącej z XIV w. francuskiej ballady “Bontés, sen, valours et pris" Jehana de Lescurela (modus in C). Virelais “Douce amour, confortez moi" tegoż Lescurela kończy...

2493

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]