Reklama

Medialne sukcesy Ratko Mladicia

Medialne sukcesy Ratko Mladicia

27.02.2006
Czyta się kilka minut
Wieczór 21 lutego zszargał nerwy wydawców dzienników europejskich. Do chwili przekazania tekstów do druku nie byli w stanie stwierdzić, na ile prawdziwe są napływające z Belgradu wiadomości, że aresztowany został gen. Ratko Mladić, dowódca bośniackich Serbów, od 10 lat ścigany przez Trybunał ds. zbrodni w b. Jugosławii. Nazajutrz czytelnicy dowiedzieli się więc jedynie o "niepotwierdzonych doniesieniach, a władze Serbii ogłaszały kolejne dementi: jak twierdzą, Mladić pozostaje nieuchwytny.
Z

Zdaniem krytyków serbskiego rządu, wiadomość o ujęciu generała była "balonem próbnym", przy pomocy którego władze chciały oszacować skalę ewentualnych protestów zwolenników Mladicia. Równie prawdopodobna jest jednak hipoteza, że "news" miał zagmatwać kwestie sekretnych negocjacji i tym samym skompromitować rząd. Mimo pozornej błyskotliwości, obie te inicjatywy uznać można za nieco chybione. Po kilkunastu miesiącach zapewnień, że zatrzymanie Mladicia jest "kwestią dni", rząd Kosztunicy i tak utracił znaczną część kredytu zaufania, jakim obdarzano go na Zachodzie. Z kolei ogłaszanie kolejnych fałszywych alarmów przez władze pozwoli zapewne uniknąć burzliwych protestów ulicznych, ale obrońcy Mladicia i tak wezmą polityczny odwet na Kosztunicy, popierając w jesiennych wyborach parlamentarnych radykalnych nacjonalistów.

887

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]