Reklama

Media z mediatorem

Media z mediatorem

09.01.2006
Czyta się kilka minut
We Francji przeważa pogląd, że prawo, które karze za zniesławienie czy plagiat, a także osobiste sumienie dziennikarza i kolektywne sumienie zawodowej wspólnoty, są najlepszym środkiem zachowania uczciwości środków masowego przekazu. I rzeczywiście: presja środowiska jest realna i skuteczna. Tylko w ciągu ostatnich miesięcy były dwa przykłady bardzo silnej reakcji na pogwałcenie deontologii zawodowej. Artykuł o nowej towarzyszce życia ministra Sarkozy'ego i przekazanie policji zdjęć demonstrantów bijących policjanta na Korsyce doprowadziły do strajków dziennikarzy i wymuszonej dymisji jednej z osób odpowiedzialnych za udostępnienie zdjęć. Są to oczywiście przykłady skrajne. Stały się głośne, ponieważ dotyczyły stosunków z władzą, a dziennikarz francuski bardziej niż czegokolwiek obawia się zarzutu, że sprzyja władzy - politycznej, gospodarczej, policyjnej czy medialnej.
N

Nie znaczy to bynajmniej, żeby dziennikarze nie odczuwali potrzeby kodyfikacji swoich praw i obowiązków. Pierwsza nowoczesna Karta zawodowych obowiązków powstała w 1918 r. i była później wielokrotnie unowocześniana i modyfikowana. W ostatnich latach wiele mediów sporządziło wewnętrzne zbiory zasad etycznych obowiązujących ich pracowników. Debata na temat praw i obowiązków dziennikarza jest żywa i właściwie permanentna tak w łonie związków zawodowych, jak i innych organizacji, np. Federacji Dziennikarzy Katolickich, a także w szkołach dziennikarstwa.

Debata ta nie podważa podstawowych zasad: odpowiedzialności dziennikarza wobec społeczeństwa, obowiązku mówienia prawdy, ochrony źródeł informacji, zakazu przyjmowania pieniędzy czy innych korzyści od osób czy przedsiębiorstw, o których się pisze, zakazu plagiatu. Ale inne kwestie są dyskutowane: duża część...

3278

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]