Reklama

Ładowanie...

Media z mediatorem

09.01.2006
Czyta się kilka minut
We Francji przeważa pogląd, że prawo, które karze za zniesławienie czy plagiat, a także osobiste sumienie dziennikarza i kolektywne sumienie zawodowej wspólnoty, są najlepszym środkiem zachowania uczciwości środków masowego przekazu. I rzeczywiście: presja środowiska jest realna i skuteczna. Tylko w ciągu ostatnich miesięcy były dwa przykłady bardzo silnej reakcji na pogwałcenie deontologii zawodowej. Artykuł o nowej towarzyszce życia ministra Sarkozy'ego i przekazanie policji zdjęć demonstrantów bijących policjanta na Korsyce doprowadziły do strajków dziennikarzy i wymuszonej dymisji jednej z osób odpowiedzialnych za udostępnienie zdjęć. Są to oczywiście przykłady skrajne. Stały się głośne, ponieważ dotyczyły stosunków z władzą, a dziennikarz francuski bardziej niż czegokolwiek obawia się zarzutu, że sprzyja władzy - politycznej, gospodarczej, policyjnej czy medialnej.
N

Nie znaczy to bynajmniej, żeby dziennikarze nie odczuwali potrzeby kodyfikacji swoich praw i obowiązków. Pierwsza nowoczesna Karta zawodowych obowiązków powstała w 1918 r. i była później wielokrotnie unowocześniana i modyfikowana. W ostatnich latach wiele mediów sporządziło wewnętrzne zbiory zasad etycznych obowiązujących ich pracowników. Debata na temat praw i obowiązków dziennikarza jest żywa i właściwie permanentna tak w łonie związków zawodowych, jak i innych organizacji, np. Federacji Dziennikarzy Katolickich, a także w szkołach dziennikarstwa.

Debata ta nie podważa podstawowych zasad: odpowiedzialności dziennikarza wobec społeczeństwa, obowiązku mówienia prawdy, ochrony źródeł informacji, zakazu przyjmowania pieniędzy czy innych korzyści od osób czy przedsiębiorstw, o których się pisze, zakazu plagiatu. Ale inne kwestie są dyskutowane: duża część...

3278

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]