Reklama

Medeski Martin & Wood, „Note Bleu. Best of the Blue Note

Medeski Martin & Wood, „Note Bleu. Best of the Blue Note

12.09.2006
Czyta się kilka minut
Poprzednia oficjalna składanka tria MMW ukazała się w roku 1999, w wytwórni Gramavision. Tamta płyta była reprezentatywnym wyborem działalności zespołu w latach 1991-96, "Note Bleu może zaś dać jedynie dość ograniczone pojęcie o tym, co muzycy robili później. Nie ma tu więc nic z ciekawego eksperymentu "Farmer's Reserve (1997), brak też choćby paru minut z długich, pociągających improwizacji ("Electric Tonic, 2001). Niestety, nikt z mejdżersów (jak mawiają ludzie z branży) nie pochyli się nad pomniejszymi wytwórniami.
N

Niewątpliwym atutem "Note Bleu" jest natomiast dołączona płyta DVD (ale uwaga: jest też wydanie zawierające wyłącznie CD). To duża przyjemność obejrzeć Medeskich w akcji, zobaczyć pomysłowe, awangardyzujące teledyski czy też poznać zabawnie opowiadaną historię grupy.

A sama muzyka? MMW zachowali to, co od początku ich charakteryzowało: wybuchową wręcz muzyczną pomysłowość, łączenie przeróżnych stylów i gatunków, żywiołową grę, a zarazem upodobanie do pastiszu i parodii. Koronnym przykładem może być Hendrixowskie (choć nie on to skomponował) "Hey, Joe", wykonane w akustycznym trio, gdzie dźwięki raz udają natchnioną improwizację, a za chwilę cokolwiek taneczno-piosenkowy akompaniament.

Podstawą, a przy tym znakiem rozpoznawczym MMW są: elektryczne klawisze (zwłaszcza przypomniany przez Medeskiego hammond!), bas (elektryczny lub akustyczny) i...

1779

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]