Ładowanie...
Matka kościołów
---ramka 317682|prawo|1---Tradycja powiada, że Konstantyn własnoręcznie zakładał jej fundamenty. Lateran stał się na ponad tysiąc lat centrum życia Kościoła w Rzymie. Bazylika najpierw nosiła tytuł Chrystusa Zbawiciela. W szóstym wieku powstał na wzgórzu klasztor benedyktyński pod wezwaniem św. Jan Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Benedyktyni objęli służbę liturgiczną w Bazylice i sprawowali pieczę nad nią. To sprawiło, że wkrótce bazylika coraz częściej była określana imieniem św. Jana i tak zostało do dzisiaj. Historia jej jest - dosłownie - burzliwa. Podczas najazdów na Rzym była wielokrotnie rabowana. Została całkowicie zburzona przez trzęsienie ziemi w roku 896. Odbudowana w pierwotnej formie, potem jeszcze dwa razy spłonęła doszczętnie.
Po powrocie z Awinionu papieże nie wrócili do starej siedziby, lecz ulokowali się na wzgórzu watykańskim. Jednak...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]