Reklama

Matka Joanna od świętej Ekumenii

Matka Joanna od świętej Ekumenii

16.01.2005
Czyta się kilka minut
Nikt tak jej nie nazywał, to tylko mój żart. Oficjalnie była Joanną od Miłosierdzia Bożego, a dla nas wszystkich - z różnych Kościołów - po prostu siostrą Joanną. Anioł śmierci przyszedł po nią 2 stycznia 2005, w warszawskiej klinice Akademii Medycznej, kiedy wkroczyła w 97. rok życia (i 72. profesji zakonnej).
K

Kiedy ją odwiedziłem w Boże Narodzenie, przypomniałem jej, że do tej samej kliniki wysłała mnie kiedyś, żebym osobiście poznał ks. Zygmunta Michelisa, emerytowanego biskupa ewangelicko-augsburskiego, pioniera (obok s. Joanny) polskiego ekumenizmu, który wkrótce potem zmarł (rok 1977). Wprowadził mnie do niego dr Bogdan Michałowicz, również szczery ekumenista. “To więc klinika ekumeniczna" - dodałem. A siostra Joanna na to: “Moja operacja też będzie ekumeniczna, bo wraz z profesorem Michałowiczem będzie mnie operował ciemnoskóry muzułmanin!" (który się modli podczas operacji - dodał dr Michałowicz).

Przede mną odwiedziła ją matka generalna jej Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża, której stanowczo przypomniała, że ekumenizm - obok troski o niewidomych - należy do powołania tego Zgromadzenia i ma być nadal jego charyzmatem. Jej ekumenizm nie tylko nie...

8617

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]