Reklama

Mateusz Smoczyński Quintet, „Inspirations"

Mateusz Smoczyński Quintet, „Inspirations"

31.07.2006
Czyta się kilka minut
Młody Glenn Gould, tuż po legendarnym nagraniu "Wariacji Gold-bergowskich, na swoją drugą płytę przeznaczył trzy ostatnie sonaty Beethovena, po które sięgali pianiści znacznie starsi. Przewrotny Kanadyjczyk zagrał je po swojemu, dodając jeszcze, że nie wiadomo, co takiego ludzie w tych sonatach widzą.
W

W poniekąd gouldowskiej sytuacji postawił siebie i swoich kolegów student III roku warszawskiej Akademii Muzycznej Mateusz Smoczyński, wybierając na swój debiut arcydzieła Coltrane'a i Seiferta. Nie ma tu jednak choćby grama przekory, fascynacja oboma muzykami jest poważna, a przy tym - i na tym polega wyjściowe zapętlenie - inspiracje są zarazem podjętymi wzorcami. Na płycie znalazły się cztery kompozycje Trane'a, dwie Seiferta oraz trzy napisane przez członków kwintetu. Trudno zatem uniknąć porównań, tym bardziej że Coltrane i Seifert nie są niezobowiązującym składem tematów do odbicia, lecz... chyba tak to można ująć: zespół Smoczyńskiego chce grać j a k tamci muzycy, i nie jest to kwestią współzawodnictwa, ale właśnie fascynacji.

A jeśli dodać, że Seifert dążył do tego, by grać na skrzypcach tak jak Coltrane na saksofonie... Instrumentarium kwintetu...

2335

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]