Reklama

John Coltrane: "The Bethlehem Years"

John Coltrane: "The Bethlehem Years"

25.01.2006
Czyta się kilka minut
Owszem, należę do osób, którym dla zainteresowania się płytą wystarczy informacja, że w czasie jej nagrywania korytarzem obok studia przeszedł John Coltrane. Zgoda, najwięcej profitów ze słuchania Trane'a w bigbandowym składzie mieć będą ci, którzy zdają sobie sprawę z awangardowych absolutów ustanawianych przez tego saksofonistę w połowie lat 60. Twierdzę przecież, że "The Bethlehem Years, zawierający rejestracje z 1957 r., przynieść może wystarczająco wiele przyjemności każdej wrażliwej parze uszu.
P

Powszechnie przyjętym ustaleniem historii muzyki jest uznanie roku 1957 za przełomowy dla Coltrane'a. Wtedy zerwał z narkotykami, współpracował z Theloniousem Monkiem i mnóstwo nagrywał - jako lider (m.in. cudowny album "Blue Train") i w roli muzyka sesyjnego. Dzisiejsza ranga sprawia, że także wznowienia nagrań z tej drugiej grupy są wydawane nade wszystko z uwagi na Coltrane'a i sygnowane jego nazwiskiem.

Pierwszy dysk zawiera ścieżki opublikowane pierwotnie na kompilacji "Winner's Circle". Były to nagrania grup nagradzanych przez ówczesną krytykę, a Trane gra tu w zespole dziewięcio- i ośmioosobowym. Pozostałe sesje (skład piętnastoosobowy i kwintet) ukazały się niegdyś na płycie "Art Blakey Big Band". Na drugim kompakcie posłuchać można alternatywnych wersji nagrań dokonanych pod firmą Blakeya.

Coltrane w big-bandzie brzmi doprawdy...

1686

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]