Reklama

Masonów portret własny

Masonów portret własny

06.10.2014
Czyta się kilka minut
Wystawa „Pro publico bono” w warszawskim Muzeum Narodowym odczarowuje wizerunek wolnomularzy.
Marceli Bacciarelli, „Portret Stanisława Augusta z klepsydrą”, 1793 r. Fot. Piotr Ligier / MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE
Z

Zawiedzie się ten, kto na warszawską wystawę „Masoneria. Pro publico bono” wybierze się w poszukiwaniu sensacji, trochę jak do gabinetu strachu. Zawiedzie się – albo odkryje, że świat, którego tak bardzo się obawiał, współtworzył to, co w historii naszego kraju najlepsze.

Polski poczet

Czyż nie jesteśmy dumni z autorów Konstytucji 3 maja, powtarzając, że nowoczesną „ustawę główną” uchwaliliśmy jako drugi naród w świecie, po Amerykanach, ale przed Francuzami? Czyż nie słyszeliśmy o przyjaźni łączącej Tadeusza Kościuszkę z Jerzym Waszyngtonem? Czyż nie mamy szacunku dla hymnu, w którego refrenie powraca nazwisko Henryka Dąbrowskiego, twórcy Legionów Polskich we Włoszech? Czy nie uznajemy dorobku księżnej Izabeli Czartoryskiej, założycielki pierwszego polskiego publicznego muzeum? Czy na listach lektur szkolnych nie ma Adama Mickiewicza i Aleksandra Fredry...

13225

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]