Reklama

Marzenie o białym czepku

Marzenie o białym czepku

14.10.2008
Czyta się kilka minut
Wyszkolenie jednej położnej kosztuje w Afganistanie dziesięć razy mniej niż jeden opancerzony hummer używany przez wojska międzynarodowej koalicji.
C

Co czwarte dziecko nie dożywa tu piątych urodzin; gorzej jest tylko w trzech krajach Afryki. Na 100 tys. porodów półtora tysiąca kończy się śmiercią matki. W jednej z afgańskich prowincji umieralność matek jest najwyższa na świecie: przy porodzie umiera co szesnasta.

Tym śmierciom można zapobiec. Przez ostatnie lata w trzech podkabulskich prowincjach - Parłan, Kapisa i Pandższir - umieralność dzieci poniżej 5. roku życia spadła z 257 do 191 na 1000. Przed rokiem 2004 tylko 4 proc. kobiet rodziło tam w asyście fachowego personelu, dziś to prawie 40 proc. Zaskakująca poprawa to efekt objęcia tych prowincji programem realizowanym przez afgańskie ministerstwo zdrowia, a finansowanym przez Bank Światowy. Jego częścią jest Centrum Szkolenia Położnych.

- Od początku istnienia Centrum, od 2004 r., wyszkoliliśmy 80 dziewcząt. W tym roku kurs skończy...

4393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]